Olen pikalt tahtnud teile taas veidi raamatutest kirjutada, sest loen igal võimalusel ja raamatud on nii suur osa mu elust, et selle välja jätmine siit (mis siis, et peamiselt iluteemalisest) blogist on pisut ebaloomulik. Kui reeglina meeldib mulle rääkida raamatutest, mis mul juba loetud, siis aasta alguses loetud raamatud jagasin kuidagi sujuvalt teistele lugemiseks laiali või müüsin maha, nii et postituseni ei jõudnudki. Püüdes sama kordumist ennetada, räägin nüüd sellest, mis veel hetkel mu riiulis lugemist ootab.

Donna Tartt, "Salajane ajalugu" Raamat, mida olen samalt kirjanikult veel lugenud, on "Ohakalind", mis meeldis mulle väga ning ka see tundub olevat äärmiselt kvaliteetne lugemine. Tartti raamatud on pikad ja väga põhjalikud, eeltöö mida ta oma raamatutesse paneb on meeletu. Seega nõuavad need süvenenud lugemist, mitte "haaran korra kätte ja loen kiirelt peatüki". Vast just seetõttu ongi see raamat mul juba pikka-pikka aega pooleli, pole olnud seda puhkus-raamauga aega, aga ometi tõmbab mind pidevalt selle poole. Tegu on väga hinnatud raamatuga, väidetavalt tõelise meie aja klassikuga ja saan täiesti aru, miks seda niivõrd hinnatakse.
Tutvustuse kopeerin Rahva Raamatu lehelt: 
“Salajane ajalugu” räägib loo klassikalise filoloogia üliõpilastest Uus-Inglismaal, kes metsas salajast rituaali taaselustades kogemata inimese ohverdavad ehk tänapäevasemalt öeldes lihtsalt tapavad. Peategelane Richard selles sündmuses ei osale, sest ta on kampavõtmiseks alles liiga uus, kuid temast saab juhtfiguur õnnetusest tõusnud probleemide lahendamisel. “Salajane ajalugu” on ülikooliromaan, mis räägib pisut romantilisel moel noorte inimeste sõprusest ja selle proovilepanemisest. Kool, kus noored klassikud õpivad, sarnaneb suuresti kolled˛iga, kus Donna Tartt ise romaani alustades õppis. Lugu ise, täis pikitud tsitaate kreeka keelest ja müütidest, on nagu kreeka tragöödia.

Angie Thomas, "The Hate U Give"Ainus põhjus, miks selle bestselleri ostsin, oli et seda kiitis Youtuber Ingrid Nilsen, keda jälgin ning see juhtus olema raamatupoes allahinnatud 7 eurole. Ka Goodreads skoor on muljetavaldav 4,75. Raamatu teema on väga tänapäevane: peategelane, 16-aastane Starr elab vaeses piirkonnas, kus ta on sündinud ja üles kadvanud, kuid käib kallis koolis. Ta näeb pealt oma parima sõbra Khalili surma politseiniku käe läbi, kusjuures sõber ise on relvastamata.  Ainsaks tunnistakajs loomulikult Starr. Ja sealt hakkab palju lahti kooruma. Rohkem ei saa ma öelda, sest ma lihtsalt ei tea rohkem, kuid tegu näib olevat vägagi aktuaalse probleemiga USA-s, kus, nii nagu ühes "Grey Anatoomia" osas öeldi: mustanahalised noored ei tohi isegi tänaval joosta. Kes seda episoodi nägi? Igatahes, süübin sellesse raamatusse ja annan teada, milliseks see kujunes.
Jo Nesbø, "Blood on Snow" Kes vähegi kriminaalpõnevikke armastab, teab kohe kindlasti Jo Nesbøt. Ei? Sel juhul peaks teadma, sest keegi ei kirjuta krimnaalromaane nii nagu seda teevad skandinaavlased (Stieg Larssoni "Lohetätoveeringuga tüdrukut" mäletate?). Ja selle kohutava käki järgi, mis "Lumememm" järgi filmiks vändati ei tohiks kindlasti Jo'd hinnata, sest ma pole enne näinud, et nii heast raamatust nii õudne film tehakse. Igatahes, Nesbø üks armastatumaid raamatuid näib aga olevat ka "Blood on Snow", mille haarasingi järgiseks tutvumiseks. Lühidalt öeldes räägib see palgamõrtsukast, kes tellitakse tapma naist, keda ta armastab. Ma pole veel lugemist alustanud, kuid olen põnevil ja et raamat näib olevat üpris õhuke, ei tohiks kaua minna, enne kui saan oma arvamust teiega jagada.

Sarah Knight, "The Life-Changing Magic of Not Giving a F**k" Raamat mis õpetab, kuidas mitte veeta aega, mida sul pole, mul tehes asju, mida sa ei taha teha, koos inimestega, kes sulle ei meeldi. Ja just sellest see ongi. Lihtsalt ja lühidalt, kuidas mitte lasta igal väikesel asjal endale liialt korda minna, mitte lasta end ja oma aega ning raha ära kasutada ja õppida elama elu elu, mis täidab eelkõige sinu enda vajadused. Mitte mõista valesti, tegu pole "saada kõik seenele" raamatuga, vaid sellisena on võimalik elada ka väga viisakalt, säilitades häid suhteid ja säästes lähedaste tundeid. Lihtsalt lugege ja saate aru. Mul on see hetkel poole peal ja väärt lugemine küll, eriti neile, kel on kiire elutempo ja tundub, et enda jaoks aega ei jäägi ning kõik päevad mööduvad kellegi teise vajadusi rahuldades. Ehk õige pisut liiga lahmiv, aga tuum on tugev.

p.s. Piltidele on hiilinud ka abikaasa praegune öökapiraamat, Simon Sineki "Leaders Eat Last". Mul sellega kogemus või selle lugemisplaan puudub, aga tean, et tegu on ülemaailmse bestselleriga. Ja muide Sineki loenguid soovitan Youtube'st kindlasti kuulata (ka samanimeline loeng on Youtubes üleval), ta on väga tark ja paneb sind mitmeid asju õigemas suunas ümber hindama. Mulle meeldis kui ta rääkis pidevast telefoni- ja sotsiaalmeedia kasutamisest (kuidas mõni inimene paneb demonstratiivselt telefoni teistpidi lauale, et "tema seda ei kasuta, sest on seltskonnas"... aga miks sa selle üldse lauale panid?).

Hetkel kõik! Mida teie hetkel loete, mind väga huvitab? 

5 comments

 1. AnonymousMay 09, 2018

  Sinu raamatupostitusi ootan alati kõige rohkem. Meil on suhteliselt sama maitse ja olen alati mõne raamatu saanud siit juurde, mida lugeda võiks (mitte, et mu goodreadsi "want to read" just väikse numbriga oleks..khkm..Hetkel loen ise ka seda Sarah Knighti raamatut, ainult et eesti keeles... Võtsin üle tüki aja ette eestikeelse raamatu ning tundub,et tegin raamatu valikuga selles mõttes vea, et usun, et see raamat on inglisekeelsena palju parem, kuid meeldib see siiski. Täpselt nagu sa kirjeldasid - pisut lahmiv, aga tuum on tugev!

  ReplyDelete
  Replies
  1. Mul on väga hea meel seda kuulda, sest kirjutan raamatutest meeleldi. Aitäh! :) Kusjuures, ma kahtlustasingi, et Sarahi eestikeelne variant ei pruugi nii hea olla. Tõlkes kipub mõndagi kaduma minema kui tegu sellise hoogsalt humoorika raamatuga, kus konkreetne sõnastus mängib palju rolli. Võta või Bridget Jonesi päevikud - inglise keeles vaimukas, eesti keeles veidi pingutatud ja piinlik. :D

   Delete
 2. AnonymousMay 10, 2018

  Mulle ka väga meeldivad Sinu raamatupostitused või kui instas vms raamatuid müüd, siis alati hea piiluda, et mis maitse Sul raamatute osas on. :) Ma täiega armastan raamatupoodides käimist ja no raskendav asjaolu on see, et tänapäeval raamatud niivõrd ilusate kaante vahele pandud on! Ise olen suur Murakami fänn, kas oled tema teoseid lugenud? Mulle meeldib selline kergelt utoopiline žanr. Samas olen ka suur krimkade fänn ja just lõpetasin oma esimese (piinlik!) Indrek Hargla krimka. Kuigi ma pole suur ajaloofänn (eriti kui asi puudutab keskaegset Eestit..:D), siis oli niivõrd huvitav lugeda tolleaegse linnapildi kohta ajaloolase sulest. :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Aitäh, nii armas sinust! :)
   Ma ei ole Murakamit lugenud, küll aga temast palju kuulnud. Mida temalt enim soovitaksid?
   Ma pole ka suur ajaloofänn, aga inglise ajalugu tõmbab väga, just 16. sajand ja Henry VIII oma naistega, mitmed selleteemalised raamatud suure huviga läbi loetud, nii ilukirjanduslikud kui n-ö päris ajaloolised.

   p.s. Niisama raamatupoes kolamine, raamatute sirvimine, paitamine, analüüsimine ja valimine on üks mu lemmiktegevusi juba pikki aastaid. Täielik zen ja hetk iseendale. Viru keskuse Rahva Raamat on suurimaks lemmikuks kujunenud (kui välja arvata raamatupoed Londonis... oehh!).

   Delete
 3. Mulle ka nii-nii meeldivad Sinu raamaturiiuli ülevaated! Näiteks Donna Tarttini ma jõudsin just läbi Sinu ja väga ootan, mis Su lõpphinnang on "Salajasele ajaloole". :)
  Ma olen praegu Elizabeth Strouti lummuses, tema raamat "My name is Lucy Barton" oli väga hea lugemine, natuke teistmoodi, aga hea. Nüüd oled juba tema järgmise juures. Lisaks on selline täiesti out-of-the-box Naomi Aldermani "The Power", mis osati oli hirmutav aga samas pani mõtlema reaalselt naiste rollile ühiskonnas ja mis saaks siis, kui kõik oleks vastupidi. Mu üks lemmikuid on aga Jonathan Safran Foer'i "Extremely Loud & Incredibly Close" ja üldse tema looming. Oeh, kui saaks, siis mõned päevad veedaks puhtalt lugedes. :)

  ReplyDelete

© Anna Elisabeth 2016. Powered by Blogger.