Beebi sündides on palju ilmselgeid asju, mis talle osta tuleb: turvahäll, vanker, toa- ja õueriided, apteegikraam, mähkimistarbed jne. See info on netist leitav ja ei valmista erilisi raskusi (aga kui teil on mulle küsimusi nende kohta, jätke need kommentaaridesse. Ausõna pean end juba väikestviisi spetsialistiks :D). Küll aga on tooteid, mida nii väga ei mainita, kuid mis vähemalt mulle endale hädavajalikuks on osutunud. Jagan neid soovitusi täna teiega ja loodan, et kõik teised emad leiavad aega jagada kommentaarides ka enda nõu, et tulevastel ja värsketel emadel oleks sellest postitusest võimalikult palju abi.

VEETOPS. Kui plaanid imetada, olgu sul joogivesi voodi kõrval, diivani kõrval, vankrikorvis, käekotis... käes. Ma ei joonud algul piisavalt vett, ei tootnud seega piisavalt piima ja see pani kogu mu imetamise egole paraja põntsu. Aga mitte keegi ei öelnud mulle alguses, et ma pean kogu aeg vett jooma. Seda ei olnud kuskil kirjas ja ma lugesin palju. :D
NB! Kõige mugavam on lapse kõrvalt vett juua spordipudelist või kõrrega topsist, sest olgem ausad, enamasti on sul ainult üks käsi vaba. Minul on selline, ostsin selle kunagi Londoni Starbucksist.

BEEBIPESA. See on miski, mida mul polnud ja selleks ajaks kui tõdesin, et seda tõepoolest väga vajaksin, oli laps juba nii suur, et ei näinud selle soetamisel mõtet. Ehitasin talle pesa imetamispadjast, tekkidest jne, aga beebipesa, kus ta saaks diivanil või voodis sinu kõrval magada või kuhu külas käies teda panna on absoluutselt vajalik.

LAMAMISTOOL. See ei ole kindlasti koht, kus last lihtsalt pidevalt hoida, et käed vabad oleks - kõige parem koht beebile on selili kõvemal pinnasel või sinu süles. Aga tänu lamamistoolile saan ma käia pesus (võttes ta vannituppa endaga kaasa), teha kiirelt endale midagi süüa vms, nii et 15-30 minutit kokku päevas mu poeg seal siiski veedab. Ja väga soovitan Babybjörni tooli. Need on kallid, aga kõige sõbralikumad lapse kehale, pluss ta saab end seal ise kiigutada kui soovib. Vanemana kasutab minu poiss seda võimalust tihti ja väga naudib seda.

RIIDEST LAPID. Mingi vahe hakkasin ma lihtsalt krae vahel marlilapikesi kandma, sest neid läheb kogu aeg vaja. Alguses ajab ta piima tagasi, siis sülitab D-vitamiini välja ja õli voolab mööda põske, hetkel on minu lapsel see tore ilastamise periood. Lappi võib kärmelt vaja minna imetamise ajal jne. Varusta end piisava koguse selliste lappidega, nii et alati oleks ka puhtaid olemas. Salvrättide jms kasutamine on lõppkokkuvõttes lihtsalt raiskamine. Ja ka salvrättide puudumisel lähevad kiirreageerides käiku su pusavarrukad, pluusikrae, tekinurk...Väga head on näiteks JYSK-is väikesed valged froteerätikud, umbes taskuräti suurused.

TEGELUS- JA MÄNGUALA. Beebi ei hakka otseselt mängima enne kolmandat kuud, kuid juba varakult võib olemas olla eraldi ala, kus temaga tegeleda. Selleks on erinevad tegelustekid jms, kuid meile õmbles vanaema õhukese suure madratsi, mille peale laotame omakorda pleedi ja seal peal harjutasime pea hoidmist, keeramist jne. Päeval kasutan seda ala sageli ka mähkimiseks, ühtlasi on see mõnus koht elutoas, kus lapsega tegeleda, nii et kogu pere saab koos olla. Kalli mängukaare ostmisel ma mõtet ei näe, sellest ei ole lapsele ka kaua lõbu. Ta hakkab selle vastu huvi tundma ja siis juba keerama ja kaar hakkab pigem segama ja ette jääma. Meie pojale ehitas mu abikaasa ise puust mängukaare (umbes sellise), mis pole mitte ainult ise tehtud ja seega imearmas, vaid seda saab ka hiljem kasutada (riputada sinna lapse riideid, panna peale lina ja ehitada talle telk vms). Soodsam on see variant samuti.

ÖÖLAMP. Olen viimase nelja kuu jooksul paar korda pidanud kottpimedas magama lapsega ja see on... raske. Öised söötmised on lihtsalt jaburad, otsid ühe käega lapse suud ja teisega sihid talle rinda suhu, kui peaks mähet vahetama, lased telefoniga pepule valgust (püüdes seda sama valgust mitte lapsele silma lasta) jne. Meie lahenduseks olid väikesed valged lambikuulikesed, mis on magamistoas madalal põrandal, nii et need annavad veidi valgust, aga mitte nii palju, et need und segaksid. Need juhtusid meil lihtsalt olemas olema. Kindlasti oleks päris öölamp vähe ilusam variant kui puntras jõulutuled... :D

PIMENDAV KARDIN/RULOO. See on meil endiselt puudu ja... olukord on õudne. Meil on nimelt magamistuba päevapäikese poole (so stuupiiiid) ja päeval kütab magamistuppa päike, nii et päevastest uinakutest ei tule seal midagi välja, nüüd läheb ka aina valgemaks, nii et katsu siis beebile mõista anda vahet päeva ja öö vahel kui näiteks suvel ei lähegi pimedaks. Eriti oluline on see 4+ kuu paiku, kus algavad niigi paljudel juba uneprobleemid. Nii et kellel laps kõhus, aga pimendavaid kardinaid magamistoas pole, siis võiks need enda ostunimekirja lisada. Muidu peate pleede akna ette tõmbama nagu meie praegu... :D

TERVISLIKUD SNÄKID. Kui veedad beebiga kodus aega, siis vaatamata sellele, et "sa oled ju terve päeva kodus" ei pruugi sa leida minutitki, et endale midagi süüa teha. Siis on lihtne langeda kohukeste, võileibade ja magusa kraami lõksu. Puuviljad, pähklid, seemned, müslibatoonid, smuuti, krõpsuleivad erinevate katetega (avokaado, kodujuust, hummus) on näiteks head päästjad. Hoolitse selle eest, et sul neid kodus pidevalt oleks, muidu ootab õhtul meest koju tulles üks tõeliselt hangry isend. :D

BEEBI LEMMIKASJAD. Hakkasime lapse sünnist saati hoidma teda peamiselt ühe teki sees ja andma talle kaissu üht karu. Ja ta tõepoolest uinub selle tekiga paremini ja reageerib sellele karule hoopis teistmoodi kui teistele asjadele. Tõsi, ta ei valinud neid ise enda lemmikuteks, aga neil on oluliselt rohkem turvalist lõhna (mis, olgem ausad, on moodustunud ka tema ilast, tatist ja piimaoksest... :D) ja need asjad rahustavad teda teisiti kui miski muu. Soovitan samuti valida beebile ühe põhilise tekikese ja pehme tegelase, mis loovad talle alati koduse turvatunde.

Hetkel mul rohkem midagi nii-ii hädavajalikku mõttesse ei tule. Kindlasti on igasuguseid abilisi veel, kuid olen suhtumisega, et igasugust stuffi olgu pigem vähem kui rohkem. Niisiis on ülal välja toodud tõesti vaid need ASJAD, mida tõesti väga tarvis läheks.

7 comments

 1. Ma ei tea, kas see on minu viga, kuid ma ei näe ühtegi hyperlinki?! Tundub, et neid peaks olema küll :)
  Väga asjalik postitus ja kindlasti panen tulevikuks mõned nõuanded kõrva taha. Varsti-varsti endalgi beebi kodus :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Oeh, editimise erroriga läksid katki jah. Panen lapse magama ja teen asap korda!

   Delete
 2. Ma ise soetasin oma sellise pisikese led pirni, mis käib otse pistikupessa. Pimedas läheb see ise automaatselt põlema ja päevavalguse tulles automaatselt kustub. Valgus on hästi mahe ja ei ärata beebit, samas on valgust nii palju, et ema näeb mähkmeid vahetada ja toita. Maksab ka see 3 eurot ainult. Ise ostsin küll Soomest, aga tõenäoliselt on neid ka Eesti ehituspoodides müüa.

  ReplyDelete
 3. Soolalamp! Ideaalne asendamaks kalleid spetsiaalseid beebide öölampe, mõnus hämar valgus ning pidavat ka hingamisteedele kasulik olema. Hind on ka sõbralik. Minu laps saab kohe neljakuuseks ja beebipesa on vaieldamatult hädavajalik asi, ta teeb selles ka oma 30 minutilisi iluunesid ikka veel. BB tooliga olen ka nõus, mida aeg edasi, seda rohkem sellel kasufaktorit näen. Sophie närimiskaelkirjak on ka end tõestanud absoluutse lemmikuna, koguaeg on suus - ma tüdinesin ära, et ta enda ja minu sõrmi koguaeg suhu toppis :D Soovitan varuda ka mitmeid eri paksusega beebitekke, neid hea ka põrandale panna kui kuskil külas olla.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Oojaa, tekke on meil samuti meeletult ja Sophie on suur lemmik! :D

   Delete
 4. Mõningad mõtted 3 väikse preili emalt :)

  + Lamamistool: tõeliselt hea abivahend tõesti kui vaja kiirelt süüa teha või pesemas käia :). Samuti suurepärane abivahend kui laps hakkab lisatoitu püreede kujul saama - saab kasutada söögitoolina. Üldjuhul alustatakse püreedega 6 kuu vanusena (vahest ka varem) kui lapsed veel ei istu. Ei pea kohe söögitooli ostma minema, saab kasutada lamamistooli :) . Selle Babybjörni tooli üheks plussiks on ka see, et seda on väga hea külla minnes kaasa võtta kuna käib mõnusalt kokku ning ei võta autos palju ruumi.

  + Laste puzzle matid - mõnusad mängualad, millel on ka vanematel mõnus lapse kõrval pikutada, lapsega mürada/võimelda ning ise ka soovi korral jõuharjutusi teha. Mänguala suurust saab ise muuta olenevalt kui palju ruute välja laod. Meil hetkel 9 ruutu väljas ning tegelustekk mahub täpselt peale. Kui lapsed hakkavad toimetama (alustades keeramisest, käputamisest, istumisest kuni kõndimiseni), siis on nende mattide peal mõnus neid harjutada - kukkumis tuleb ju ikka ette ning siis on vähemalt natukenegi pehmem see mats.

  + Silikonist toidulutid - väga mõnus lapsele puuvilju pakkuda alguses. Lutt on mõnusa suurusega, et mahub lapsele kenasti suhu ning seda lutsutades/imedes saab oma maiuspala sealt kätte. Puudub oht, et laps liiga suure tüki kätte saaks ning kurku tõmbaks. Hammaste tuleku ajal saab ka natukene aega külmas hoitud viinamarja sisse panna ning lapsele närida anda. Sobib ka külmutatud maasikas või kirss. Nii saab ühildada puuvilja päevase ampsu kui ka igemetele leevenduse pakkumise :) . PS! Sellised valu leevendamise variandid sobivad pigem vanematele lastele, kes saavad juba lisatoitu.

  + Varrukatega toidupõlled - suured abimehed lisatoiduga alustamisel ning ise sööma õppimisel. Minu lemmikud on Mothercare´st - mõnusast pehmest kangast varrukad ning kõhu osal kanga all veekindel materjal, müüakse 2-pakis. Mahub selga nii mu 3a5kuusele kui ka 1a9kuusele preilile :) (olgugi et ühel on varrukad täispikkuses ning teisel 3/4 :D ). Riided püsivad nii hulga puhtamad kui tavaliste põlledega kuna käed on kaetud ning põll on eest nii piisavalt pikk, et katta terve kõht kui ka istudes osaliselt jalad. Mustaks saades panna lihtsalt pesumasinasse :) . Kui kasutada algusest peale seda põlle, siis lamamistoolis istuv laps oleks justkui teki all :)

  ReplyDelete

© Anna Elisabeth 2016. Powered by Blogger.