This is the only makeup product I asked for Christmas this year and my older brother managed to find it for me, which I think is really sweet of him. I can just chuckle at the thought of him wandering around in the beauty department, clutching to his phone with my instructions in it. :D Anyway, I've had my eye on MAC Mineralize Skinfinish in "Soft & Gentle" for a while now, since seems to be so loved in the beauty community and I wanted something that would be darker than my theBalm Mary-Lou Manizer.

It's a beautiful highlighter with a mixture of gold, champagne and beige and it has tiny gold flecks in it. The powder feels like satin and it's easy to blend. It leaves a beautiful glow to where ever you apply it. I'll probably wear it on the top of my my cheekbones for an everyday look (when the light hits it, it's just beautiful!) and wear it all over my face when I go out and want some serious Kardashian glow.

I love glowing skin and if it's something that you're a fan of as well, you might want to try this product. ;)MAC Mineralize Skinfinish toonis "Soft & Gentle" on ainus meigitoode, mida ma endale jõuludeks küsisin ning mu vanemal vennal õnnestus see ka üles leida. Mind paneb muigama puhas mõte sellest, kuidas ta mööda Ilumaailma seikles, telefon minu juhtnööridega pihku surutud. :D Igatahes, panin sellele tootele silma peale juba päris tükk aega tagasi, sest see tundub olevat väga-väga paljude ilublogijate lemmik, ühtlasi soovisin endale highlighter'it, mis oleks veidi tumedam kui mu theBalm Mary-Lou Manizer.


See on imeilus särapuuder, milles on beeže, kuldseid ja šampanjakarva toone. Toodet on kerge pintslile võtta ja ka näol hajutada ning see jätab imekauni kuma, kuhu iganes sa seda kannad. Mina hakkan seda igapäevaselt kasutama põsesarnadele kauni kuma andmiseks, kuid pole välistatud, et kui ma peaksin välja minnes tahtma erilist kardashianilikku jumet, hajutan seda ka veidi rohkem üle näo.
On neid, kes on öelnud, et "Soft & Gentle" on liiga särav ja võib teha su n-ö diskokuuliks, kuid ma leian, et see puuder on niivõrd peene tekstuuriga, et liigset sära ja sädelust ei tule küll karta. Peab lihtsalt meelde jätma, et vähem on rohkem. ;)


Kes vähegi jagab mu kumava jume vaimustust, tahab seda toodet vast proovida või vähemalt lähemalt uurida. Ma täpset hinda ei oska kahjuks öelda, kuid MAC-i tooteid müüakse Eestis hetkel vaid Tallinna Kaubamaja Ilumaailmas.

2 comments

  1. I really need to get my hands on this product :) I've been eying it for months now! Thanks for reminding me xx

    ReplyDelete
  2. Just got this product last weekend, need to play with it more, xx

    ReplyDelete

© Anna Elisabeth 2016. Powered by Blogger.