"The ideal lip perfector for smooth, perfectly shaped lips with subtle, natural colour. A soft, gel formula that nourishes, repairs and protects. Day after day, lips are visibly more beautiful."
The packaging is cute and simple, quite classic actually, but much fancier than a regular lip balm. It has a sponge applicator, which in my opinion isn't the most hygienic thing out there, but at least it feels nice and soft on the lips. Consistency is just a tiny bit sticky, but just so it stays on your lips - it's not annoyingly sticky (like Lancome Juicy Tubes for example... ). It doesn't feel creasy or anything.
I really love the look it gives to lips - a really subtle shine with a pale pink gloss. It looks really natural and pretty, as if you're wearing just a little bit of lip gloss. It didn't irritate my lips and I loved the healthy, dresh effect it gave me.
But... The first ingredient is paraffinum and the second one is mineral oil, so... Kind of disappointed in that. I really don't think it should cost more than maybe 6-8 euros, 15 is a bit much for such a simple product with such crappy main ingredients...
01 Rose Shimmer
Järjekordne huulepalsam, sest mul ei ole neid ju üldse, ega? Aga asume asja juurde. Pakend on ilus ja lihtne, tuubi on mugav kasutada ja see näib olevat küllalt vastupidav (nt oma Palmer'si tuubi pigistasin peos mudides katki, nii et huulepalsamit jagus kohu rahvale... ). Sellel on väike käsna moodi aplikaator, mis pole just hügieeniliseim asi maamunal, aga vähemalt on huulte vastas mõnusalt pehme. Toode on õige pisut kleepuv, kuid mitte PVA-liimi aseaine nagu nt Lancome'i Juicy Tubes huuleläiked. See annab huultele väga tagasihoidliku ja kergelt kumava õrnroosa läike. Minu huuli palsam ei ärritanud, pigem muutis need lihtsalt mõnusaks ja pehmeks.
Mul on tunne, et see imendub üpris kiiresti huultesse, sest juba mõne aja pärast on läikest järel ainult õhkõrn varjund. Selle toote esimene koostisosa on parafiin ja teine mineraalõli, nii et see oli paras pettumus - arvasin, et selline firma nagu Clarins on suutnud ikka etemad koostisosad kokku varuda, eriti kui nad küsovad ühe 12 ml palsami eest 15 eurot (tellisin feelunique-ist, aga tõenäoliselt on nt Kaubamajas ikka pool hinda veel otsa pandud). Minu meelest ei ole kallis hind õigustatud, eriti just koostisosade pärast. 6-8 eurot oleks õiglane hind.

2 comments

  1. Gorgeous, one of these is definitely on my which list, I do agree though they are quite expensive for what they essentially are I guess it's because they are Clarins

    ReplyDelete

© Anna Elisabeth 2016. Powered by Blogger.