I got these Johnson's Face Care products in late December and have been using them ever since. The main reason I reached for them was the price. I was considering buying one of my old favourites, but saw that I can get both of these with a lower price, so instead of my Nivea Young face wash, these pink ones got to come home with me. I can't remember the exact prices, but both of them were around 2-3 euros.
Since I use them together, I'll review them together as well. To me they make a perfect cleansing combo.

When I'm wearing makeup I start up with the Gentle Exfoliating Wash. On the bottle it says: "Our Gentle Exfoliating Wash, enriched with essential, skin loving minerals and vitamins, and rounded micro beads, gently polishes away dull lifeless skin whilst caring for all skin types." It has really small beeds in it and even though it says gentle on the tube, you shouldn't rub too hard. That's when I end up with red cheeks. I find it removes makeup really well. The smell is alright, but nothing special - you can definitely tell it has some really cheap ingredients in it.

After I've washed my face with the scrub I follow up with the Refreshing Gel Wash. On the bottle it says: "Our Refreshing Gel Wash, enriched with essential, skin loving minerals and vitamins, gently lifts away impurities whilst caring for normal skin."I just find tht my skin feels a lot softer and fresher after this. The scrub doesn't really have any refreshing or moisturizing benefits. It has the same smell as the exfoliating wash.

I skip the scrub and only use the gel wash in the mornings and on the days I'm not wearing any makeup. Any other day I use them together, since I feel the gel wash doesn't really get rid of all the makeup. It does get rid of mascara tho (no commend about waterproof mascara, I've never used one).

All in all, I'd say they're proper cleansers if you're on a budget, but if you want to pamper your skin with something of a better quality or if you're really conscious about the ingredients you put on your skin, I would skip Johnson's Daily Essentials products.

Eesti keeles

Ostsin need Johnson's näopuhastustooted detsembri lõpus ja olen neid sellest saati kasutanud. Peamine põhjus miks nad mu ostukorvi jõudsid, oli hind - need kaks kokku maksid vähem kui Nivea näopuhastustoode, mille järele tegelikult läksin. Kumbki maksis midagi 3 euro kandis, aga pead ma ei anna - see oli juba paar kuud tagasi. Kuna kasutan neid koos, siis kirjutan ka arvustuse korraga.

Kui mul on meik peal olnud, alustan oma näo puhastamist kooriva näopesuvahuga (Gentle Exfoliating Wash). Selles on äärmiselt peened terad ja ehkki see lubab olla õrnalt kooriv, tuleks seda kasutada pigem õrnema käega - liiga tugevasti hõõrudes on põsed pärast ärritunud, punased ja sinu peale solvunud. Lõhn pole midagi hullu, kuid ometi on sellest aru saada, et toode sisaldab lademetes odavaid koostisaineid. Leian, et see eemaldab efektiivselt meigi, kuid nägu lausa igatseb pärast selle kasutamist niisutuse järele.

Pärast koorivat vahtu kasutan näopesugeeli (Refreshing Gel Wash). Selles on ka imetillukesed roosad mummukesed, mis pestes katki lähevad, kuid ütlen ausalt - need on seal tõenäoliselt vaid ilu pärast. Pärast näopesugeeli kasutamist tundub nahk pehmem ja säravam. See ongi põhjus, miks ma neid tooteid koos kasutan. Esimene eemaldab meigi, teine annab niisutust ja sära. Hommikuti ning päevadel, mil ma meiki ei kanna, kasutan vaid näopesugeeli. Meigiga see toode üksinda hakkama ei saa, aga tavalise näopuhastusega küll.

Tegu on täiesti tavaliste ja klassikaliste näopuhastustoodetega. Neile, kes kvaliteedi eest suuri summasid välja käia ei taha ja kes koostisosade nimekirja poes ei uuri, sobiks see kindlasti - minu meelest on need küllaltki õrnatoimelised. Et ma ise olen aga viimasel ajal tähelepanelikum, mida ma oma näole panen, siis jäävad need kaks mu viimasteks Johnson'si toodeteks. Mu õrn näonahk ei vaja sulfaate ja muud jama. :)

2 comments

  1. Ostsin ka hinna pärast Refreshing Gel Wash-i, kuid samuti ei sobinud, sest liiga tundlik nahk ja pärast pesu oli jube punane.

    ReplyDelete
  2. This is he sort of cleanser I would use for a general daily wash - have not tried this yet though

    http://whatkimmididnext.blogspot.com/

    ReplyDelete

© Anna Elisabeth 2016. Powered by Blogger.