Well, the name of this product is quite a mouthful, isn't it? I thought I'd review a self-tanner for you guys. Although I've owned quite a few in the past, at the moment it's the only one I own, besides my Shiseido face one. I'd like to try so many more, since it's already getting so dark and cloudy outside. I barely get any daylight, since the view from the office window doesn't really count... But let's get to the product now. :)It promises to gradually build a natural-looking tan and moisturise for up to 12 hours. Well, it is moisturising and absorbs fast, it also builds gradually, but as far as "natural looking" goes, I can't really agree... Yes, my skin looks darker, but it also looks a bit orange. You have to be really careful when applying it. If you don't, it will revenge in ugly patches. Also, I'm not a big fan of the smell and I don't think it's because I've been spoiling myself with delicious body butters. In my opinion, self-tanners just don't have a great smell. Then again, how many have I really tried/smelled? 


There you go, my natural paleness, day 2 and day 3 (I applied it every night):


I'd give it a strong 6 points out of 10. It's moisturising and doesn't make my skin too orange. Yes, a bit, but not that Oompa Loompa orange. Believe me, there are self-tanners out there that can do this! ;)


What's your favourite self-tanner?
/Ehkki ma fännan isepruunistavate kreemide ideed - jume ilma päikeseta, päevitus ilma kortsude ja ohtudeta ja nii edasi... On nendega ka parajalt mässamist. Olen viimasel ajal kasutanud The Body Shop'i isepruunistavat ihupiima, mis lubab järk-järgult nahale loomuliku päevituse anda ja ühtlasi 12-tunnist niisutust pakkuda. Järk-järgult kasvab päevitus küll ja nahk on mõnusasti niisutatud (tunde ei lugenud :D), kuid loomulikuks tulemust kahjuks nimetada ei saa. See jääb ikkagi pisut oranžikas. Kuna kreem on valget värvi, tuleb seda peale kanda äärmiselt hoolikalt - nimelt ei näe sa täpselt, kuhu seda kannad, mis võib omakorda inetute laikudega kätte maksta. Annaksin sellele 6 palli kümnest, sest ta on niisutav ja ei tee nahka nii oranžiks nagu paljud teised kreemid. Lõhn jällegi on üsna ebameeldiv. Samas, millise isepruunistava kreemi lõhn siis otseselt imehea oleks?/

2 comments

 1. This looks really good! :) Have to try this out.

  http://lucyywrites01.blogspot.com
  Lucy x

  ReplyDelete
 2. AnonymousMay 31, 2012

  Ma olen olnud läbi aegade suur isepruunistavate kasutaja, et talvel enne tähtsamat üritust nats jumekam olla ja mul väga paljud isepruunistavad läbi proovitud ja ausalt öeldes ei olnud nendega absoluutselt rahul,eriti just kui see hakkas kuluma, AGA paar kuud tagasi avastasin enda jaoks XEN-TAN tooted ja no see on toode millega olen üdini rahul ja absoluutselt pole tüüpilist isepruunistuva lõhna. Kreemil on mõnus, mahe vanilje lõhn. Soovitan!

  ReplyDelete

© Anna Elisabeth 2016. Powered by Blogger.